انتقاد پورابراهیمی از وضعیت نامطلوب یک بنای تاریخی؛

🔹استاندار دربارۀ شرکت فرش کرمان با وزیر صمت مکاتبه کند

⬅️فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: تبدیل بنای تاریخی شرکت فرش کرمان به باغ‌موزه فرش جنوب‌شرق کشور، وعده‌ای است که سال 94 داده شد.

با وجود گذشت شش سال، هنوز این اتفاق نیفتاده و بنا به گفته‌ی پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس، این بنا واقع در بلوار باستانی‌پاریزی شهر کرمان، هم‌اکنون وضعیت نامطلوب و ناراحت‌کننده‌ای دارد.

شرکت فرش کرمان بخشی از تاریخ قالی را با خود دارد. گفته می‌شود در سال 1290 خورشیدی، کمپانی هند شرقی که ریشه‌اش انگلیسی است، در پی صادرات قالی از ایران و هند و پاکستان به اروپا بوده است. از این رو، شعبه‌ای از این کمپانی را در کرمان که قالی‌بافی پررونقی داشته ایجاد می‌کند.

آن زمان، شاهزاده‌ای بلغاری به‌نام سر ماژوف مدیریت این مجموعه را برعهده داشته تا که شرکت ملی فرش تاسیس و این ساختمان واگذار می‌شود. در سال 1314 این ساختمان به جرج تیمو واگذار می‌شود و او قالی کرمان را از این محل به مشتریانش در بازار آمریکا صادر می‌کرده است. پس از آن، به مرور و در پی اتفاقاتی، این ساختمان نیمه‌متروکه و متروکه می‌شود.

پورابراهیمی روز پنجشنبه در جلسه‌ی شورای گفت‌وگوی دولت و بخشی خصوصی استان کرمان با اشاره به وضعیت نامطلوب شرکت فرش گفت: «مطالبه برای مرمت و احیای این بنا جدی است».

وی افزود: «پیشنهاد می‌دهم استاندار به وزیر صمت در این‌باره نامه بنویسد. این امکان وجود دارد که دولت در قالب واگذاری بین وزارتخانه‌ای، این ساختمان را تعیین‌تکلیف کند. مالکیت را منتقل نمی‌کند اما می‌توان مدیریت آن را به استان و به میراث‌فرهنگی واگذار کند تا آن را مرمت و احیا کند».

وی اضافه کرد: «اگر نیاز باشد با وزیر صمت در این‌باره جلسه برگزار می‌کنیم تا هرچه زودتر تکلیف این مجموعه مشخص و احیا شود».

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا