18سال انتظار برای طرح تفصیلی قلعه‌گنج

۱۸ سال انتظار برای طرح تفصیلی قلعه‌گنج

با وجود آنکه از سال ۱۳۸۳ طراحی و تدوین طرح تفصیلی شهر قلعه گنج در جنوب کرمان آغاز شده پس از سال‌ها هنوز به تصویب نرسیده است و مردم و شهروندان در دریافت پروانه و مجوز ساختمانی که باید براساس و به استناد این نقشه باشد معطل هستند.

به گزارش خبرنگار این طرح هنوز پس از گذشت سال ها ظاهرا باید دچار تغییراتی شود که بخشی از آن به درخواست مردمی در حاشیه شهر است که درخواست جدایی از محدودده شهری داده اند و بخشی نیز منتظر نظر شهرداری و شورای اسلامی شهر قلعه گنج است.

حالا البته شهردار قلعه گنج با اشاره به اینکه طرح تفصیلی این شهر طی چند هفته آینده تعیین تکلیف خواهد شد می گوید: مقرر شده شرکتی که در تهران مستقر است و مطابق قرارداد امور مربوط به طراحی و تهیه نقشه تفصیلی شهر قلعه گنج را برعهده دارد طی یک روزهای آینده نماینده خود را برای بازنگری، جمع بندی و اصلاح نقاطی از معابر و خیابان ها در طرح تفصیلی شهر قلعه گنج با حضور و بررسی میدانی در شهر انجام دهد.

قاسم احمدی افزود: این موارد نیز با همکاری سه نفر از کارشناسان و مهندسان خبره و بومی قلعه گنج به صورت میدانی با حضور در معابر و اراضی شهری انجام می شود.

وی ادامه د اد: از سال ۱۳۸۳ عملیات اجرایی و طراحی طرح تفصیلی شهر قلعه گنج انجام شده است و البته اشکال هایی هم از نظر کاربری اراضی در طرح تفصیلی وجود دارد که بعدها شاید در اجرا با مشکل مواجه شود و باید قبل از تصویب رفع شوند.

احمدی اضافه کرد: کل مساحت طرح تفصیلی شهر قلعه گنج سه هزار و چهار هکتار است که مطابق بررسی و کارشناسی انجام گرفته از سوی اداره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان و با نظر کارشناسان این اداره امکان و احتمال کاهش محدوده شهری در این نقشه وجود خواهد داشت و ممکن است نقاطی از شهر قلعه گنج از حوزه شهری حذف شود اما شهرداری با کاهش محدوده و حذف نقاط مخالف است.

درخواست محلاتی برای خروج از محدوده شهری

رییس اداره راه و شهرسازی قلعه گنج نیز در خصوص نقشه و طرح تفصیلی این شهر می گوید: رییس شورای اسلامی شهر قلعه گنج درخواست بازنگری طرح تفصیلی شهر را کرده بود که مشاور طرح تفصیلی نسخه ای از نقشه و طرح تفصیلی را برای بررسی مشکلات موجود و بیان دیدگاه ها و نظرات طرح به شورا و شهرداری ارائه کرد و مقرر شد طی ۱۰ روز در صورت وجود مشکل برای اصلاح به شرکت مشاور به منظور بازبینی برگردانده و این مشکلات حل شود.

محمد حسین زارعی افزود: با موضوع کاهش محدوده یا حذف قسمت هایی از محله های شهری در طرح تفصیلی شهر قلعه گنج فعلا موافقت نشده است اما حذف نقاطی از محله های زر و گل که به درخواست خود مردم انجام شده در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: قرار است مردم و اهالی که پیشنهاد جدا شدن از حوزه شهری را دارند طی جلسه ای که با فرماندار و در محل فرمانداری تشکیل می شود، این مساله را صورتجلسه و به راه و شهرسازی ارائه کنند تا بر اساس پیشنهاد اهالی و موافقت فرمانداری کاهش محدوده و حذف نقاطی از شهر در نقشه انجام شود.

زارعی یادآور شد: بعد از بررسی شورای اسلامی شهر در صورت نداشتن مشکل، طرح به کمیسیون ماده ۵ می رود که توسط معاونت عمرانی استانداری تشکیل می شود.

نیاز به نقشه هوایی جدید

یکی از مهندسان بومی شهرستان قلعه گنج نیز در خصوص طرح تفصیلی این شهر گفت: طرح نیاز به بازبینی و اصلاح دارد؛ طرح تفصیلی موجود، سال ها قبل تهیه و برداشت شده است و با کوچه ها و معابر فعلی همخوانی ندارد.

مرتضی چمانی افزود: در برخی از کوچه ها و معابر ممکن است ساخت و سازهایی شکل گرفته باشد و طرح تفصیلی نیازمند روز رسانی است که باید مجدد با پهپاد از موقعیت فضاهای مسکونی و فعلی کوچه ها و معابر شهر تصویربرداری و برداشت جدید انجام شود تا زمان اجرای نقشه با مشکلاتی مواجه نشویم.

شهرستان قلعه گنج در ۴۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان واقع شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا