📣رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد:


👈افزایش معافیت‏ مالیات حقوق بگیران با تداوم برخورد قاطع با فرار مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با استمرار برخورد قاطع با فرارهای مالیاتی و ریشه کنی این پدیده، عملا زمینه افزایش معافیت مالیات بر حقوق بگیران میسر می گردد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان کرمان ، دکتر داود منظور با بیان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی عمدتا با تکیه بر کوشش مالیاتی و تداوم مبارزه با فرار مالیاتی محقق خواهد شد، گفت: نباید به پرداخت کنندگان منظم مالیات در اقتصاد از جمله بخش حقوق بگیران و مشاغل و اقشار ضعیف‏تر، فشار مالیاتی وارد شود.
وی با تاکید بر ضرورت اشراف کامل سازمان مالیاتی بر کلیه فعالیت‏های اقتصادی گفت: بدیهی است اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی بر فعالیت‏های اقتصادی از مرحله تولید تا مرحله مصرف کننده نهایی است که می تواند مانعی در برابر مودی برای کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی بوجود بیاورد.
دکتر منظور افزود: افرادی که با روش ها و ترفندهایی مانند کارت به کارت کردن، دریافت سکه و دلار و … در تلاش برای کتمان درآمد و نپرداختن مالیات هستند، در حقیقت حقوق عامه را نادیده می گیرند. چرا باید صاحبان برخی مشاغل از پرداختن مالیات ممانعت کنند و کارمندان و حقوق بگیران با درآمد ثابت بصورت منظم مالیات بپردازند. باید عدالت مالیاتی برقرار شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در ادامه به تصویب دستورالعمل اجرایی تفکیک حساب های شخصی از تجاری در شورای پول و اعتبار و اعلام آن توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل، حساب‏هایی که توسط فعال اقتصادی به عنوان حساب تجاری اعلام می ‌شود، مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد چرا که تراکنش‏ها و هرگونه واریزی به این حساب‌ها به عنوان درآمد و فروش مؤدی تلقی می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
دکتر منظور افزود: تمام فعالان اقتصادی باید حساب‌های تجاری و شخصی خود را تعیین تکلیف کنند و اگر فردی از حساب شخصی برای کار تجاری استفاده کند، شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که این امر نیز به نوبه خود در راستای شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و عدم کتمان درآمد و اقدام به فرار مالیاتی، نقش بسزایی خواهد داشت.
وی تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان براساس ماده 169 و 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را یکی از محورهای مهم عملیاتی برای هوشمندسازی نظام مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی برشمرد و گفت: با تکیه بر اطلاعات این پایگاه و همچنین بررسی صورت معاملات فصلی اشخاص، قادر به سنجش فعالیت اقتصادی مودیان خواهیم بود.
دکتر منظور با بیان اینکه در وصول مالیات، بخش رسمی اقتصاد که شناسایی شده، نباید تحت فشار باشد، افزود: سازمان امور مالیاتی در دوره جدید، توجه خود را بر روی بخش‏های خاکستری اقتصاد که شناسایی نشده اند، متمرکز کرده و به دنبال کاهش فشار از مودیان شناسایی شده و افزایش و اعمال فشار بر مودیان شناسایی نشده است.
وی با بیان اینکه تکریم و حمایت از مودیان خوش حساب و مودیانی که به موقع به تکالیف قانونی خود عمل می کنند، یک اصل و ضرورت است، گفت: با برنامه ریزی های بعمل آمده، اجازه سوء استفاده به کسانی که به اشکال مختلف درصدد فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات هستند را نمی دهیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر ضرورت مبارزه جدی با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید برای برقراری عدالت مالیاتی گفت: با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که کمک شایان توجهی به هوشمند شدن فرآیندها و تشخیص عادلانه و واقعی درآمد اشخاص می نماید، فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته جهت تحولات بنیادین در زیرساخت های فناوری اطلاعات و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی گفت: با افزایش اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی طی دوره اخیر، چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی نیز کشف شده و برخی از آن‏‏ها، اطلاع رسانی شده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: فرار مالیاتی عموما به سه شکل اساسی یعنی عدم ثبت نام به عنوان مؤدی مالیاتی، کتمان درآمد و ثبت هزینه های غیرواقعی صورت می پذیرد و با توجه به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، عزم جدی و اراده قاطع سازمان امور مالیاتی و همکاری و تعامل دستگاه‏های نظارتی از جمله قوه قضاییه و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری یک ضرورت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا