مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران:

با خرید تضمینی ۱۲ میلیون تن گندم در سال آینده از واردات بی نیاز می‌شویم

ایمانی گفت: با پرداخت جایزه ۲ هزار تومانی خرید تضمینی گندم و ایجاد انگیزه در بین کشاورزان پیش‌بینی می‌شود که سال آینده به خودکفایی برسیم.

علیقلی ایمانی گفت: بنابر آمار امسال کشت گندم در ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار انجام شده که از این میزان ۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار اراضی آبی و بیش از ۴ میلیون هکتار اراضی دیم است.

به گفته او، با توجه به بارندگی‌های اخیر در سراسر کشور، وضعیت سبز مزارع به نسبت خوب شده که امیدواریم این روند ادامه یابد.

ایمانی ادامه داد: در خصوص قیمت خرید تضمینی  مکاتباتی با مجلس به عنوان ناظر بر اجرای قانون داشتیم چراکه قانون خرید تضمینی و شورای قیمت گذاری در مجلس مصوب شد. همچنین فاکتور‌هایی که شورای قیمت گذاری مصوب کرده، شفاف و روشن است.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران افزود: علی رغم آنکه ۷ نفر از اعضای شورای قیمت گذاری به نرخ ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان خرید تضمینی گندم  رای داده بودند و تنها ۲ نفر تیم اقتصادی دولت نپذیرفتند، حال نمی‌دانیم که چگونه دولت را مجاب کردند که قیمت مصوب را کاهش دهند و از آن طرف برخی‌ها دامن می‌زنند که چرا گندم را با این نرخ باید خریداری کرد، درحالیکه از بازار‌های جهانی می‌توان ارزانتر تهیه کرد. اما به هر حال این موضوع تحلیل درستی نیست چراکه خودکفایی گندم با امنیت غذایی گره خورده است.

به گفته او، با وجود عدم شفافیت قیمت، کشاورزان انگیزه‌ای برای هزینه بیشتر ندارند. هرچند نگاه دولت بر آن است که نرخ ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان تبعات تورمی دارد، از این رو نرخ پایه خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است تا برای سنوات آینده بواسطه افزایش نرخ، خرید تضمینی از توان دولت خارج شود. اما به هرحال امیدواریم جایزه  ۲ هزار تومانی به ازای خرید هرکیلو گندم را در راستای حمایت از کشاورزان در نظر بگیرند که پرداخت جایزه تحویل هیچ ارتباطی به تورم در سایر کالا‌ها ندارد.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران افزود: با پرداخت جایزه به عنوان انگیزه‌های تشویقی گندمکاران، در گندم صنف و صنعت هم همانند خبازی خودکفا خواهیم شد که براین اساس نیازی به واردات نخواهیم داشت.

او نیاز سالانه صنف و صنعت و واحد‌های خبازی را ۱۲ تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: اگر جلوی نشتی‌ها و ضایعات حوزه آرد و نان گرفته شود، با ۸.۵ میلیون تن هم نیاز واحد‌های خبازی تامین می‌شود، از این رو تلاش دولت بر آن است که با هوشمندسازی جلوی ضایعات را بگیرد به طوریکه مصرف آرد واحد‌های خبازی از ۹.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن کاهش یابد.

ایمانی گفت: با توجه به آنکه کشاورزان داخل با دلار آزاد تولید می‌کنند، از این رو با واردات گندم با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان قابل مقایسه نیست و از طرفی در شرایط فعلی درآمد‌های نفتی که به سختی بدست می‌آید، نباید با واردات، یارانه به کشاورزان خارجی دهیم. براین اساس با پرداخت جایزه گندم و دلگرمی کشاورزان به مرحله داشت و شرایط مساعد اقلیمی به خودکفایی می‌توان امیدوار بود.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که با خرید تضمینی ۱۲ میلیون تن گندم در سال زراعی آینده نیازی به واردات نداشته باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا