عقربه ساعت جان می‌کَنَد تا از نیمه‌شب عبور کُند و بالاخره خودش را به زمان ۱:۲۰ – لحظه دقیق شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی- برساند؛ معلوم نیست پای زمان لَنگ شده یا آشفته‌حالی زائران مزار سردار مانع دقیقه‌ها هستند.

اینجا در این ساعت از نیمه‌شب، واقعا گلزار شهدای کرمان شلوغ است، در همین سرمای چند درجه زیر صفر؛ گویا امشب خواب بر چشمان کسی نیامده و اینجا جمع شده‌اند تا که لحظه شهادت سردار در سومین سالروز شهادت وی، همینجا باشند.

به گزارش خبرنگار، نیم‌نگاهی به تصاویر هوایی گلزار شهدا کافیست تا شمار شمار جمعیت و انبوه زائران به چشم بیاید. موکب هایی که در طول مسیر گلزار دایر شده اند هم مثل ساعات روز یا شاید پرجنب و جوش تر از روز میزبانی می کنند؛ یکی چای می دهد دیگری شیرینی؛ یکی واکس صلواتی می زند دیگری نان صلواتی می پزد. همه آمده اند یا میزبان زائران باشند یا زیارت کنند و مراسم مدیحه سرایی و سخنرانی لحظه سالگرد شهادت نیز در محل گلزار شهدا برقرار است.

تا لحظاتی دیگر، در چنین زمانی، در سه سال پیش، شهید سلیمانی به دست شقی‌ترین تروریست های زمان، در کنار همرزمانش آسمانی شد و امشب مردم از چهارگوشه ایران و خارج از کشور، از آفریقا و آسیا تا اروپا – در سومین سالگرد شهادت ایشان- خودشان را به کرمان رسانده اند تا در این زمان اینجا حضورشان را ثبت کنند.

مرقد سرباز قاسم سلیمانی در ساعت شهادت؛ رسم ادب، غوغای حضور

امشب هجوم جمعیت به سمت تربت مطهر سردار دل‌ها آنقدر زیاد است که به‌سختی می توان از مسیر زیارت گذر کرد. اطراف مرقد شهید سلیمانی صف های طولانی ایجاد شده است.

ارادت مردم مسلمان و غیرمسلمان در سرمای زیر صفر درجه گلزار شهدای کرمان در جوار کوه‌های صاحب الزمان(عج)، گویا سرمای اینجا را از یادها برده است.

سعی می کنم از لابه لای جمعیت چشم به سنگ مزار سردار بدوزم؛ فردی خودش را به زمین می اندازد و بر آن بوسه بزند؛ دیگری دست به دعا، ذکر و فاتحه می‌خواند؛ برخی با مداح مراسم زمزمه می کنند و عده ای نیز قرآن می خوانند.

حال و هوای گلزار شهدای کرمان را امشب، یا بهتر است بگوییم بامداد امروز، نمی توان توصیف کرد؛ برای وصف حال هرکدام، باید در درون ذهن و قلب زائران رفت و با آنان زمزمه کرد؛ نجوایشان را شنید، هرکدام برای چیزی، با هدفی و به دلیلی به اینجا آمده اند.

امشب زائران با نوحه خوانی و خاطره گویی همرزمان شهید سلیمانی نیز در آیین ساعت شهادت، دل به آسمان گلزار شهدا کرمان سپرده اند.

سردار محمدرضا حسنی سعدی مدیر گلزار شهدا کرمان و همرزم سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با نقل خاطراتی از این شهید و فرزندان شهدا می گوید: ۵۰ ویژگی برای حاج قاسم از جمله اخلاص، پرکاری، عبادت، ارادت به امامان و حضرت زهرا (س)، درایت، ولایت پذیری، مهربانی و دلسوزی ذکر شده است.

مرقد سرباز قاسم سلیمانی در ساعت شهادت؛ رسم ادب، غوغای حضور

وی اظهارداشت: زیباترین ویژگی شهید سلیمانی مهربانی او بود؛ انگار خدا او را فقط برای مهربانی آفریده بود و یکی از مصداق های این مهربانی در ارتباط فرزندان شهدا مشاهده می شود.

سردار حسنی سعدی با اشاره به خاطرات فرزند شهید احمد سلیمانی و شهید مغفوری گفت: فرزندان شهدا می گویند حاج قاسم برایمان پدری و مادری کرد؛ زمانی که حاج قاسم شهید شد هم آنان زیادتر اشک ریختند و بیتاب و نگران بودند.

وی ادامه داد: حاج قاسم آنقدر عاطفی بود که می گفت عاشق فرزندان شهدا هستم و اصرار می کرد فرزندان شهدا را دعوت کنید؛ پس از آن در بین فرزندان شهدا، انگار که ذوق زده می شد.

به گزارش زائران مستقر در گلزار، نه چشم، بلکه قلب و نیت دوخته اند به شب؛ به حال و هوای نورانی گلزار، به راویان، مداحان و قاریان؛ به سنگ مزاری که ساده ساده روی آن نوشته شده است: سرباز قاسم سلیمانی.

نه تنها در گلزار شهدا، وقتی در صفحات فضای مجازی نیز در همین ساعت نگاه می اندازیم می بینیم خیلی های دیگر در سراسر کشور بیدارند زیرا مطالب مرتبط با لحظه شهادت سردار را با سرعت و پرشمار بارگذاری می کنند.

زائران در لحظه شهادت سردار همچنین ندای حیدر حیدر سردادند.

برنامه های سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی که از روزهای پیش در کرمان شروع شده امشب و فردا – ۱۳ دی ، روز شهادت- به اوج خود می رسند و تا هجدهم ادامه خواهند داشت.

زائران بسیاری از سراسر کشور و حتا خارج از کشور به کرمان آمده اند تا خودشان را در این ایام به گلزار شهدا و مزار شهید سلیمانی برسانند؛ طی روزهای اخیر باوجود سرمای شدید و بارش برف و باران در نقاط مختلف استان، براساس آمارها روزانه بیش از ۲۴ هزار نفر وارد دیار کریمان شده اند و پیش بینی ها مبنی بر این است که از فردا این جمعیت بیشتر هم شود؛ البته ظرفیت اسکان رایگان روزانه برای حدود ۱۰۰ هزار نفر تدارک دیده شده است تا میزبانی شایسته نیز از مهمانان حاج قاسم توسط همشهریانش در دیار کریمان که به مهمان نوازی و نجابت شهره اند، اتفاق بیفتد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا