شهردار کرمان خبر داد:

اجرای 180 هزار مترمربع فضای سبز/ ضرورت تخصیص سهم فضای سبز کرمان از پساب فاضلاب

شهردار کرمان گفت: 180 هزار مترمربع پارک و فضای سبز با پیشرفت بیش از 50 درصد، در نقاط مختلف شهر در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار سعید شعرباف، با اشاره به ساختِ پارک‌های «همای و همایون»، «نسترن»، «شهید همت»، «هفت‌باغ»، «جماران»، «کودک»، «شهید سلیمانی»، «زائر شهید»، «حضرت خدیجه»، «پانصد دستگاه» و پارک جنب «مسجدالمعین» گفت: در یک‌سال اخیر، 23 هزار مترمربع پارک و فضای سبز به بهره‌برداری رسیده و 180 هزار مترمربع پارک و فضای سبز با پیشرفت بیش از 50 درصد در حال اجراست.

وی همچنین یکی از مشکلات فضای سبز کرمان را توزیع نامتوازن آن دانست و گفت: سرانۀ فضای سبز در کرمان نزدیک به استاندارد است، اما با توزیع نامتوازن فضای سبز مواجه هستیم که بر همین اساس، در یک سال اخیر فضاهای سبز جدید در نقاط پراکنده و مختلف شهر اجرا شده و یا در حال اجراست.

شهردار کرمان افزود: در حال حاضر، در قالب هشت پروژۀ فضای سبز، حدود 50 هزار مترمربع فضای سبز جدید اغلب در نقاطی که سرانۀ فضای سبزشان کم بوده، در حال اجراست.

شعرباف، درخصوص تأمین آب فضای سبز شهر کرمان نیز بیان کرد: یکی از مشکلات در فضای سبز کرمان، تأمین آب است؛ وضعیت شوری و EC آب در برخی مناطق به‌ویژه غرب شهر بسیار بالاست و حتی 5000 و 6000 است؛ یعنی درواقع برای آبیاری، از آب شور استفاده می‌شود که کیفیت فضای سبز را پایین می‌آورد.

وی، با بیان اینکه امیدواریم با انتقال و ترکیب آب، بتوانیم EC آب را پایین بیاوریم و گونه‌های فضای سبز بهتری داشته باشیم، مشکل دیگر را نبود آب در برخی مناطق بیان کرد و افزود: شبکۀ آب خام کرمان در حال تکمیل است و می‌توانیم از جاهایی که چاه‌هایی با آب مناسب دارد، آب را به‌صورت زیرسطحی به نقاطی که مشکل آب داریم، انتقال دهیم.

شهردار کرمان افزود: به این ترتیب، آبیاری تانکری حذف می‌شود و می‌توانیم آب باکیفیت‌تری به برخی مناطق برسانیم و تا حدی مشکل آب را در مناطق غربی شهر حل کنیم.

شعرباف، با اشاره به اینکه در تمام شهرهای ایران سهم مشخصی از پساب فاضلاب به میزان 30 تا 40 درصد که به‌راحتی تصفیه می‌شود، برای پایداری فضای سبز در اختیار شهرداری‌ها قرار دارد، تصریح کرد: متأسفانه در کرمان با قراردادی که برای اجرای فاضلاب شهری بسته شده، این موضوع نادیده گرفته شده است.

وی افزود: پروژۀ فاضلاب کرمان بسیار لازم و حیاتی است و کاری که انجام شده، جهادی و قابل تقدیر است، اما نباید باعث شود سهم شهرداری از پساب فاضلاب داده نشود.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: پروژۀ فاضلاب کرمان با بخش خصوصی است و در قرارداد به‌ازای ایجاد شبکۀ فاضلاب که هزینۀ چند هزار میلیارد تومانی دارد، کل فاضلاب کرمان را در اختیار این مجموعه قرار داده‌اند و هنگام بستن قرارداد به سهم فضای سبز شهری بی‌توجهی شده است.

شعرباف افزود: طبق قانون هوای پاک، وزارت نیرو مکلف است برای رسیدن به سرانۀ 15 متر فضای سبز، آب موردنیاز را از هر منبعی که امکانپذیر باشد، تأمین کند.

وی ادامه داد: این میزان پساب باید در اختیار فضای سبز شهر کرمان قرار گیرد؛ اگر این مشکل حل نشود، در سالیان آینده فضای سبز شهر کرمان را از دست خواهیم داد.

شهردار کرمان یادآور شد: باید یک منبع ثابتی برای تأمین آب موردنیاز فضای سبز داشته باشیم؛ به‌خصوص که با اجرای پروژۀ فاضلاب، آب‌های زیرسطحی کمتر خواهد شد و برخی از چاه‌هایی که برای آبیاری استفاده می‌کنیم، دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا