رییس سازمان نباتات: ۴۲ هزار تُن آفت‌کُش آماده توزیع است

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ۴۲ هزار تن انواع آفت‌کش در انبارها و فروشگاه های شبکه توزیع برای برای محصولاتی که قرار است کشت شود یا در زمینه الگوی کشت و کشت قراردادی آماده توزیع و استفاده است.

شاهپور علایی مقدم روز سه شنبه اظهارداشت: به دلیل تنوع اقلیم و بروز خشکسالی شاهد پیدایش یا طغیان برخی آفات در مناطق مختلف هستیم و در این راستا سالانه حدود ۳۵ هزار تُن آفت کش در اراضی کشاورزی کشور مصرف می شود.

وی افزود: حدود هشت هزار تُن آفت کش به صورت آماده وارد کشور و ۲۸ هزار تن نیز توسط ۸۰ شرکت داخلی فرموله می شود و با اینکه یارانه آفت کش ها که ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی بود حذف شد، شاهد افزایش قیمت آفت کش ها نیستیم.

علایی مقدم ادامه داد: غیر از اراضی آیش( زمینی که مدتی در آن کشت نشده) ۱۴ میلیون هکتار اراضی باغی و زراعی فعال در کشور وجود دارد که از این مقدار ۱۰۶ میلیون تن انواع محصولات باغی و زراعی تولید می شود.

وی اضافه کرد: حفظ محصولات باغی و زارعی وظیفه ذاتی سازمان نباتات وزارت جهاد کشاورزی است و در امنیت غذایی کشور ۴۰ درصد سهم دارد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور طغیانی شدن آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما را به دلیل عوامل مختلف دانست و گفت: اگر عملیات باغی بدرستی انجام نشود و کشاورز تقویمی برای باغ نداشته باشد قطعا با مشکلات مواجه می شود که هرس بموقع، دوره آبیاری و تنظیم رطوبت باغات که این مورد بویژه در جنوب مهم محسوب می شود از جمله این موارد است که می تواند از بروز آفات جلوگیری کند.

وی یادآور شد: یکی از دستورالعمل ها که مطابق با استاندارد فائو است تیمار نخلستان ها به شمار می رود که با قرص فوسفوکتین، مرمت جای زخم خورده و حذف جای آسیب دیده با همکاری کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی شروع شده است.

علایی مقدم با بیان اینکه یک میلیارد تومان در اواخر تابستان به منظور خرید سموم و ادوات برای مقابله با سوسک سرخرطوی حنایی به جنوب کرمان اختصاص دادیم افزود: کشاورزان هم باید در این زمینه با کارشناسان ما همکاری کنند.

وی اظهار داشت: با پیگیری مدیریت بحران ۱۰۰ میلیارد تومان برای هفت استان آلوده به این آفت اختصاص داده شد که سهم استان کرمان ۳۰ میلیارد تومان است و سهم جنوب کرمان ۱۵ میلیارد تومان را اختصاص می دهیم.

علایی مقدم با اشاره به اینکه کشاورزان نگران نباشند زیرا با یک تیم گیاه پزشکی برای رصد به منطقه آمده ایم، پای کار هستیم و ادوات، تجهیزات و سموم را تهیه می کنیم گفت: استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس به این آفت آلوده شده اند اما بیشترین آلودگی در جنوب کرمان وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: جنوب کرمان از ممتازترین مناطق کشور برای زراعت، باغداری و نخیلات اما کمتر شناخته شده است که با دیپلماسی کشاورزی و اقتصادی و بازدید بازرگانان و کارشناسان کشورهای خارجی امکان معرفی بیشتر آن فراهم می شود.

وی اظهار داشت: باید در زمینه صنایع فناوری، بسته بندی و برندسازی محصولات کشاورزی در استان کرمان سرمایه گذاری شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا