جزییات کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در کرمان

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اعلام جزییات کاهش نرخ بیکاری در این استان طی سال جاری گفت: در حال حاضر این نرخ در کشور ۸.۹ درصد است و در کرمان از ۱۱.۱ به ۸.۱ دهم رسیده که بیانگر کاهش سه درصدی نرخ بیکاری و از متوسط کشوری کمتر است.

به گزارش خبرنگار محمدرضا وحیدی روز چهارشنبه در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری کرمان با اشاره به اینکه تحلیل وضعیت بازار کار این استان در تابستان امسال، گزارش در خصوص تحقق تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی در سال جاری، تحلیل نتایج پایش اشتغال و آسیب شناسی آن و عملکرد کمیته استانی تبصره ۱۸ از محورهای این نشست است، افزود: در زمینه تحلیل وضعیت بازار کار طبق آخرین نتایج طرح اشتغال که توسط مرکز آمار انجام شده طی تابستان امسال، جمعیت کرمان سه میلیون و ۴۰۳ هزار نفر برآورد شده که از میزان ۹۸۹ هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت فعال، ۹۰۲ هزار و ۴۴۲ نفر جمعیت شاغل و ۸۰ هزار و ۱۵۸ نفر جمعیت بیکار در این استان تخمین زده شده است.

وی ادامه داد: نرخ مشارکت استان کرمان طی تابستان امسال نسبت به فصل قبل از ۳۹.۹ به ۴۰ درصد افزایش یافته که این میزان در مقایسه با نرخ کشور مقداری پایین تر است.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری این استان نیز در تابستان سال گذشته از کشور بالاتر بوده است، ادامه داد: نرخ بیکاری کرمان در تابستان سال قبل ۱۱.۱ و در کشور ۹.۶ دهم گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه در تابستان امسال نرخ بیکاری استان کرمان ۸.۱ دهم برآورد شد در حالی که این میزان در کشور ۸.۹ دهم بوده است، خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری ما در سال جاری از ۱۱.۱ به ۸.۱ دهم براساس نتالیج طرح مرکز آمار کاهش پیدا کرد.

سهم اشتغال استان کرمان در بخش‌های مختلف

وحیدی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت در کشور ۴۱ درصد و در کرمان ۴۰ درصد است، تاکید کرد: سهم اشتغال بخش کشاورزی در کشور ۱۵.۸ بوده و در استان این میزان ۳۸ درصد است یعنی بیشتر اشتغال ما در استان در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت سهم اشتغال کشور ۳۴ درصد و این میزان در استان ۲۴ درصد است، گفت: در حوزه خدمات سهم اشتغال کشور به صورت متوسط ۵۰ درصد و استان ۳۸.۵ درصد است بنابراین ما با توجه به متوسط کشوری در زمینه صنعت و خدمات جای کار برای ایجاد اشتغال و فعالیت‌های اقتصادی داریم.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کرمان با اشاره به اینکه سهم اشتغال بخش خصوصی در کشور ۸۶ درصد و در استان این میزان ۸۸ درصد است ، بیان کرد: سهم بخش اشتغال عمومی در کشور متوسط ۱۴ درصد و در این استان ۱۲ درصد است.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری برای جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله در کشور ۱۶.۲ درصد و در این استان ۱۸.۷ درصد و از درصد کشوری بالاتر است، گفت: نرخ بیکاری کشور برای مردان ۷.۳ درصد و در استان این میزان ۵.۴ درصد است.

وحیدی با بیان اینکه نرخ بیکاری زنان در تابستان امسال در کشور ۱۷.۲ درصد و در استان کرمان ۲۴.۵ بوده است، گفت: باید در برنامه‌ریزی ها سهم اشتغال در بخش‌ها و ایجاد اشتغال برای بانوان مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: نرخ بیکاری در مناطق شهری کشور۹.۶ و در استان کرمان ۹.۱ و در جامعه روستایی نیز این میزان در کشور ۶.۸ درصد است.

وضعیت اشتغال های ناقص کرمان

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه اشتغال ناقص به شغل‌هایی گفته می‌شود که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند به وضعیت این اشتغال در استان اشاره کرد و گفت: اشتغال ناقص کرمان از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ کمتر از میانگین کشوری بوده به گونه‌ای که این میزان در سال ۱۴۰۰ در کرمان ۲.۸ درصد و در کشور ۱۰.۲ بوده است.

وی ادامه داد: آمار این اشتغال ناقص به این دلیل دارای اهمیت است که این اشتغال برای جمعیت کارگران غیرماهر بیشتر مطرح می‌شود و این افراد اگر اشتغال ناقص داشته باشند سطح درآمدشان پایین خواهد بود و به هر حال از درآمد کافی برخوردار نمی‌شوند و این مهم موجب رخداد مسائل اجتماعی در سطح جامعه می‌شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
دیوار شهر

دیوار شهر

به نام خالق مهربان و دوست‌داشتنی با سلام و درود فراوان حضور شما کاربر گرانمایه: باتوجه به سه دهه فعالیت در زمینه‌ی گردآوری بانک های اطلاعاتی تحت عنوان کتاب سبز که حاوی نام، آدرس و شماره تلفن مشاغل مورد نیاز جامعه بود ، اینک سامانه بزرگ «daftar118.ir» با طراحی و پیاده سازی پیشرفته ترین برنامه‌ ی روز IT و بهره‌گیری از متخصصین فرهیخته، جامع ترین بانک اطلاعات مشاغل را تهیه و هم‌اکنون در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده است. در این سامانه کلیه اطلاعات مورد نیاز شما مربوط به هر شغل مهیا گردیده است، به نحوی که شما قادر خواهید بود کوتاه ترین دقایق ممکن به شغل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. امید است این خدمت کوچک نزد شما بزرگواران مورد قبول واقع گردد. دفتر ارتباطات مردمی نشریه و پایگاه خبری « دیوار شهر».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا